10 Kasım 2023 Cuma
AMORTİSÖR TAKOZU BOZULURSA NE OLUR?
Amortisör Takozu Bozulursa Ne Olur?
 
Araçlarda en çok meydana gelen arızalardan biri amortisör takozu arızasıdır. Genel anlamda ses sorunları çıkararak kendini belli eden amortisör takozu arızası, çoğu sürücü tarafından önemsenmeyerek araç kullanılmaktadır. Ancak amortisör takozu bozulur ise ortaya farklı durumlar çıkabilmektedir. Bu nedenle bu arızanın önemsenmesi ve önlem alınması gerekir. Amortisör takozu bozulduğu zaman meydana gelen durumlar aşağıda anlatılmıştır.
 
Amortisör Takozunun Bozulması İle Meydana Gelen Durumlar
 
Amortisör takozu arızalandığında ses sorunları da kendini göstermeye başlamaktadır. Kişinin sürüş keyfini ve konforunu bozacak kadar etkili olan ses sorunları, bazen araç radyosunun sesini bile bastırmaktadır. Özellikle kasislerde ve aracın esneme durumlarında sesler artmaktadır. Başlangıç sorunu sayılan ses sorunu, arızanın en az maliyet ile atlatıldığı aşamasıdır.
 
Amortisörün sabitlenmesi için amortisör üst takozu çok önemlidir. Bu önemli parça bozuk olduğu zaman araç ile direksiyonun hareketleri sağa ve sola kaymaktadır. Bu da üst kule ve ön düzen parçalarına zarar vermektedir.
 
Sürüş güvenliğini ciddi derecede etkileyen amortisör takozu, ani gelişen bir darbe nedeni ile şok eden bir işlev göstermektedir. Parçada meydana gelen arıza amortisör takozunun da işlevini bozarak yüksek hızlar ve virajlarda aracın yol tutuşunda olumsuz bir etki bırakacaktır.
 
Üst kule bağlantısı amortisör takozunu yerinde tutabilmektedir. Ancak bu durum sürekli değildir. Araca alınan darbelerin plastik parça tarafından emilmiyor olması, amortisör takozu kulesine sürekli olarak basınç ile gerilim uygulanmasına neden olacaktır. Bu da zaman ilerledikçe üst kısımlarda da bozulmalara yol açarak amortisörün yerinden çıkmasına neden olmaktadır. Yukarıda anlatılanlar gibi önemli sorunlar, amortisör takozu arızasının en son aşamasında görülen durumlardır.
 
Amortisör Takozu Neden Bozulmaktadır?
 
Genel anlamda yıpranma nedeni ile bozulan amortisör takozu, soğuk ile sıcak havanın etkisi ile genleşmeye uğrar. Bu da plastik ile metalin temel özelliklerini yitirmesine neden olmaktadır. Diğer önemli sebep ise aracı kasislerde ve çukurlarda çok sert kullanmaktır.
WhatsApp