13 Kasım 2023 Pazartesi
ARAÇLARDA ASKI SİSTEMİ NEDİR? NE İŞE YARAR?
Araçlarda Askı Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?
 
Askı sistemi bir diğer adı ile süspansiyon, bir araç için en hayati parçalardan bir tanesidir. Bu sistemin araçlarda bulunmasının başlıca amacı tekerlekler ile yer arasında olan temasın kusursuz bir şekilde işlemesidir. Sürüşü kusursuzlaştıran askı sistemi, dönüşlerde ya da ani frenlerde aracın problem yaşamamasını sağlayacak ve kusursuz kullanım sağlayacaktır. Araç içerisinde bulunan kişilerin güvenliği bu sistemin doğru bir şekilde çalışmasına bağlıdır. Askı sistemi aracın yol zemini üzerinde oluşan sorunlardan da etkilenmemesini sağlayacaktır. Diğer türlü her çukur aracı ve içeride yer alan yolcuları olumsuz anlamda etkileyecektir. Oluşan kazaların büyük bir çoğunluğu askı sisteminin kusurlu olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple düzenli olarak kontrol edilmesi son derece önemlidir.
 
Askı sistemi ne işe yarar?
 
Askı sistemi araç kullanımı sırasında birçok avantaj yaratmaktadır. Bunlardan ilki yol üzerinde oluşan çukur ya da tümsek gibi problemlerin hissedilmesini önlemesidir. Bu sayede mükemmel sürüş sağlayacak ve yolcuların rahat bir yolculuk etmesine yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra bir diğer avantajı ise yolların virajlı olan kısımlarında dönüş yapılmasını kolaylaştırmasıdır. Sürücünün araç üzerindeki hakimiyetini arttıracak ve başarılı bir dönüş sağlayacaktır.
 
Askı sisteminin parçaları
 
Askı sistemi denince akla yaylar gelmektedir. Fren yapıldığında aracı etkileyen ve gerilerek aracı durduran bu yaylar çeşitlere ayrılmaktadır. Bu çeşitler aşağıdaki gibidir;
 
Yaprak yay: Otobüslerde ve kamyonlar yani kısacası büyük araçlarda kullanılan bu yay tipi günümüzde pek kullanılmamaktadır.
 
Helisel yay: Oldukça kullanışlı olarak görülen bu yaylar yolcuları taşıyan otobüs ve minibüs gibi araçlar için tercih edilmektedir. Boyutları değişiklik gösterecektir.
 
Burulma çubuklu yay: Bu parça araçların arka sistemlerinde yer almaktadır. Fakat çok sağlam ve uzun süreli olması beklenmemelidir.
 
Hava yastıklı yay: Bu yay çeşidi de yük ya da yolcu taşıyan büyük araçlar tarafından tercih edilmektedir.
WhatsApp