10 Kasım 2023 Cuma
KİLİTLİ DİFERANSİYEL VE DİFERANSİYEL KİLİDİ NEDİR?
Kilitli Diferansiyel Ve Diferansiyel Kilidi Nedir?
 
Diferansiyel
 
Viraj veya dönemeçlerde aracın herhangi bir yalpa yapmasına imkan vermemesini sağlayan, aracın değişik hızlarda dönmesinde etken olan parça diferansiyel olarak adlandırılmaktadır.
 
Kilitli Diferansiyel ve Diferansiyel Kilidi Arasındaki İlişki
 
Diferansiyelin amacı aracın hangi hızda olursa olsun uygun dönüş imkanını sağlamaktır. Kilitli diferansiyel ise aracın gerekli olan zamanlarda her iki tekerleğinin de aynı hızda dönmesini sağlamaktadır. Diferansiyel kilidi, bir tekerlek boşlukta döndüğünde veya patinaj yapmaya başladığı zaman, patinajda olan tekerleğe aktarılan gücü en düşük seviyede azaltarak ve dengeli bir vaziyette aracın boşa güç harcamasını engelleyen mekanizma olmaktadır. Kilitli diferansiyel araçta 4×4 çekiş sistemine ihtiyaç duymadan meydana gelmektedir.
 
Bu araçlarda elektronik diferansiyel kilidi bulunmaktadır. Adı üstünde kilitli olması sebebiyle dönüş esnasında sensörler tarafından algılanan diferansiyel herhangi bir patinaj durumunda mevcut tekerleğe fren yapmak suretiyle kayma işlemini önlemektedir. 4×4 çekiş sistemine sahip araçlarda ise mekanik diferansiyel kilidi bulunmaktadır. Diğerinin aksine istenildiği zaman manuel olarak devreye sokulmaktadır.
 
Şu karışıklığı önlemek adına diferansiyel kilidi; tekerleklerin tamamen kilitlendiği, kilitli diferansiyel; sınırlı kilitlenmenin gerektiğinde manuel olarak yapılmak sonucunda kullanıldığı görülmektedir. Araçların genelinde bulunan önden çekiş sebebiyle tekerleklerden bir tanesi patinajı düştüğü zaman otomatikman diğer tekerde çekişten düşmektedir. Bunun tam tersi kilitli diferansiyele sahip olan bir araçta tekerleklerden birisi patinaja düşerse kilit mekanizması otomatik olarak devreye girmek suretiyle ve araçta bulunan iki tekerleğin bağlı bulunduğu şaftın kilitlenmesi ile tek bir mil gibi dönmesini sağlamaktadır.
 
Çok sık olmamakla birlikte çekiş gücü olan tekerlekler kaygan zemin üzerinde saplanmaktadır. Diferansiyel bu durumda dahi kilitlenir ama aracın kaygan zemine batma olasılığı da yüksek olmaktadır. Başka bir şekilde kilitli diferansiyele sahip olan araç kaygan bir zemin üzerinde tekerlekleri sürekli olarak döneceği için belli bir şekilde tutunacak bir zemin bulup ilerleme imkanına da sahip olmaktadır.
WhatsApp