10 Kasım 2023 Cuma
SPOR YAY NEDİR? NE İŞE YARAR?
Araç kullanıcıları satın aldıkları araçların daha güzel görünmesi için çok farklı yöntemlere başvurmaktadırlar. Bunlardan birisi de araçları modifiye etmektir. Araç modifiyesi çok farklı şekillerde yapılabileceği gibi çok farklı malzemelerle de yapılabilmektedir. Bazı modifiyeciler sadece aracın dış görünümünü değiştirirken bazıları da daha konforlu veya daha sağlam hale getirmektedirler. Tüm bu seçenekler arasında yer alan bir değişim biçimi de araçların fabrika çıkışına göre biraz daha alçaltmaktır. Özellikle spor olan araçlarda çok yapılan bu uygulama ile araç beş santimetre civarı alçalmaktadır. Bunun için yapılması gereken araçta kullanılan orijinal yaylar yerine daha spor yay seçeneklerini kullanmaktır.
 
Spor yaylar aracın daha konforlu bir şekilde yola tutunmasını sağlar. Çünkü aracın süspansiyon sisteminin en hassas parçalarından olan bu yaylar yolda tekerleğin maruz kaldığı her türlü engelin, tümseğin, çukurun şokunu emen önemli sistemlerdir. Eğer bu yaylar kaliteli değilse araç yolda ilerlerken küçük bir tümsekte bile araç içindeki sürücüler büyük oranda etkilenmektedirler. Ayrıca kaliteli olmayan yaylar kendilerini çok kolay saldıkları için araç kontrolü özellikle virajlarda daha da zorlaşmaktadır. Ancak bu spor yay çözümleri oldukça sağlam ürünlerdir. Her türlü yol şartında çok iyi tepki veren bu yaylar sayesinde araç sürücüsü kontrolü kolay kolay kaybetmez ve virajlara daha sağlam bir şekilde girer.
 
Helezon yay olarak da tanımlanabilen spor yay türleri çok farklı renklerde üretilmektedir. Bu yaylarda kullanılan malzeme kalitesi en üst seviyededir. Birçok helezon yay firması ürettikleri ürünlere ömür boyu bozulmama garantisi vermektedir ki bu çok önemlidir. Alt takım denen ve süspansiyonun bir parçası olan bu yaylar ile çok daha güzel görünen ve hızlandıkça yere oturan araçlar elde edebileceksiniz.
WhatsApp